Onet zrezygnuje z własnej wyszukiwarki

Wygląda na to, że docelowo Onet zrezygnuje z własnej wyszukiwarki, i rezultaty wyszukiwań będzie serwowało na bazie tego, co zwraca Google.

Gdy popatrzymy na http://szukaj.beta.onet.pl/ czyli testową wersję nowej odsłony portalu Onet, w sekcji wyszukiwania to okazuje się że ranking jest bardzo podobny jak przy wyszukiwaniu tego samego słowa w Google. Zresztą sam Onet informuje „Znaleziono: 218 000 wyników w „. Porównując rankingi w szukaj.beta.onet.pl i google.pl, widzimy że nie pokrywają się one zawsze w 100% (jednak 80-90% fraz w TOP10 jest często tych samych – myślę że róznica to kwestia tzw. „Google Dance” ).

Zwróciła moją (i zapewne nie tylko moją) uwagę metoda prezentacji wyników przez Onet – w rankingu sporo jest wyświetlanych reklam, a w dodatku ich wygląd jest bardzo podobny do rezultatów „naturalnych”. Przeciętny uzytkownik nie będzie ich od siebie rozróżniał, stąd większość wejść z wyszukiwarki będzie realizowanych przez linki sponsorowane. No ale co się dziwić… Onet to przedsięwzięcie komercyjne, choć z drugiej strony taka postawaje jest moim zdaniem dość agresywna i nie daje wyboru niezorientowanym użytkownikom.

Przykład rankingu nowej wyszukiwarki Onetu dla frazy pompy

Liczba reklam wyświetlanych przy rankingu też jest ogromna.

Dla zobrazowania sytuacji – dla przykładowego hasła „pompy” – przed rankingiem naturalnych rezultatów wyświetlony został link sponsorowany Onet, nastepnie 3 linki sponsorowane Google. Następnie 10 wyników naturalnychpo czym kolejne 2 linki sponsorowane. Na dodatek po prawej stronie jeszcze 3 boksy sponsorowane Onet. Ogółem 9 boksów/linków sponsorowanych. Sporo ….

Z drugiej strony, trochę się nie dziwię Onetowi, że decyduje się na tak drastyczny krok. Przy wzroście spamu w sieci, w ostatnich miesiącach zauważyłem mocne osłabienie jakości rankingu tej wyszukiwarki. Niejeden ranking słowa kluczowego był wypełniony małowartościowymi serwisami, katalogami, kopiami itp. Ale z pewnością jest to pewne zaskoczenie.

Nie jest to pierwszy tego typu przypadek gdy polski portal wykorzystuje rankingi Google – kilka lat temu Interia także zrobiła podobny krok.

1 Komentarz

  1. […] Onet zrezygnuje z własnej wyszukiwarki na rzecz Google […]