Cuil.com – Google killer?

Nowa wyszukiwarka Cuil.com – media ogłosiły ją rewolucją w wyszukiwaniu i „zabójcą Google”. Już wspominano w takim kontekście kiedyś o rozwiązaniach MSN Search czy choćbo o wyszukiwarce Hakia.

W projekcie, którego rezultatem jest Cuil uczestniczyło wielu byłych pracowników największych firm internetowych (Google, , AltaVista, eBay,IBM) a także Stanford University czyli uczelni na której „wykluło się” samo wielkie Google.

Główną różnicą pomiędzy Cuil a Google, jest to że Cuil stawia głównie na precyzyjną analizę treści stron, w odróznieniu od Google dla którego istotniejszą rzeczą są zwykle prowadzące do niej linki. Ponadto w założeniach Cuil można znaleźć maksymalną ochronę prywatności użytkownika, podczas gdy Google coraz częściej wykorzystuje gromadzone dane o aktywności użytkowników.

Cuil posiada także inną niż Google formę prezentacji wyników w której nie są w oczywisty sposób widoczne pozycje rankingowe, a przy wielu zapytaniach można uruchomić nawigację po kategoriach tematycznych wyników, co napewno jest ciekawą innowacją.

Po przeprowadzeniu wstępnych testów, nasuwa mi się spostrzeżenie, że taka analiza treści to może i słuszna idea, ale dość łatwa do wypaczenia przez branżę SEO.Dobrze sfabrykować treść serwisu nie będzie krytycznie trudne (po przeprowadzeniu różnych testów i analiz), a napewno łatwiejsze w porównaniu do sfabrykowania otoczenia internetowego serwisu i natualnie wyglądającego „olinkowania”. Zapewne w angielskojęzycznych treściach analiza będzie dość trafna, jednak wyszukiwarka może polec w przypadku treści w innych językach. Weźmy tu choćby przykładowe zapytanie w języku polskim – sprawdziłem dla kilku fraz np. kominki i wiele stron w czołówce to teksty z „nabijaniem” słów kluczowych np. cytat zawartości całej strony www.kominki.yoyo.pl

„kominki Witaj w serwisie kominki. Serwis kominki powstał po to aby przybliżyć Państwu ofertę firm wykonujących kominki. Serwis ten prezentuje oferty kominki tak aby każdy z Państwa mógł wybrać odpowiednio najtańszą ofertę kominki. Taką ofertę projektu jaka będzie w pełni satysfakcjonowała Państwa. Szukaj ofert kominki z naszym serwisem kominki”

Tego typu rezultaty można znaleźc dla większości fraz. Tak więc o ile dla angielskojęzycznych treści jest to rozwiązanie warte uwagi (jednak na „Google Killer” bym nie postawił) o tyle w innych językach obawiam się, że rewelacji nie będzie.

0 Komentarzy

Komentarze zostały wyłączone.